5 najlepszych książek o herbacie

10 czerwca, 2018

Osoby, które interesują się herbatami nie tylko w zakresie ich smaku, ale i ich historii czy tradycji parzenia powinny sięgnąć po jedną z licznych książek o herbatach właśnie. Można się z nich dowiedzieć wielu ciekawych informacji m.in. jak wyglądał pierwotny podział herbaty oraz jakie są właściwości zdrowotne poszczególnych gatunków herbaty. Okazuje się też, że herbatami interesowano się już w starożytności, ale nie wszystko co o nich sądzono okazało się stuprocentową prawdą.

Przedstawiamy 5 najlepszych książek o herbacie

  1. “Herbata. Przewodnik” autorstwa Anny Ładniak to klasyczny przewodnik po świecie herbaty, który przydać się powinien zarówno amatorom, jak i doświadczonym koneserom tego napoju. Z książki można dowiedzieć się m.in. tego jak odróżnia się poszczególne gatunki herbaty oraz jak wygląda proces jej suszenia. Całość została napisana prostym, przystępnym dla czytelników językiem. Książka nie powinna sprawić większego kłopotu nawet nieco młodszym odbiorcom, ale śmiało skorzystać z niej mogą także dorośli czytelnicy."Herbata. Przewodnik" autorstwa Anny Ładniak
  2. “Tao chińskiej herbaty. Przewodnik praktyczny i kulturalny”  Ling Yun to pierwsza wydana w języku polskim książka dotycząca herbaty chińskiej. Jej autorką jest oczywiście Chinka, mistrzyni parzenia herbaty. Pozycja ta porusza wszystkie ważne aspekty związane z chińską herbatą, które zostały podzielone na pięć zgrabnych podrozdziałów. Dotyczą one m.in. historii herbaty oraz jej powiązań z chińską duchowością, przyborów i naczyń herbacianych, a także zawierają praktyczne wskazówki dotyczące wyboru herbaty i jej prawidłowego przechowywania.
  3. “Zapiski o herbacie” Roberta Tomczyka są efektem jego wielu podróży w rejony Dalekiego Wschodu podczas, których rozmawiał on z nauczycielami różnego rodzaju szkół herbaty i nie tylko. Książka zawiera m.in. piękne fotografie, które pokazują miejsca produkcji herbaty od kuchni. Poruszono w niej także kwestie duchowe i kulturowe związane ze sztuką parzenia herbaty. W książce opisano ponad 50 różnych rodzajów herbaty, sposoby ich traktowania oraz parzenia."Zapiski o herbacie" Roberta Tomczyka
  4. “Uzdrawiająca moc herbaty. Terapeutyczne właściwości tradycyjnych herbat i ziołowych naparów” autorstwa Caroline Dow to książka, w której opisane są liczne sposoby przyrządzania herbaty, naparów oraz ich prawidłowe dawkowanie. Okazuje  się, że herbata skutecznie leczy dolegliwości skórne, bóle stawów, reumatyzm czy problemy z kośćmi. Pijąc herbatę z melisą czy tymiankiem można pozbyć się migreny, a napar z dodatkiem żeń-szenia, lipy  czy lukrecji wzmaga pamięć. Pozycja ta to swoiste vademecum wiedzy o właściwościach leczniczych różnych gatunków herbaty.
  5. “Herbata” Małgorzaty Caprari to książka, z której dowiedzieć się można m.in. jakie są zastosowania herbaty, a także jak uprawiać ją we własnym ogródku czy na parapecie. Wszystkie informacje dotyczące poszczególnych gatunków herbat oraz ich właściwości zostały podane w zgrabnej i miłej do obioru formie. Autorka podaje kilkanaście różnych sposobów na wykorzystywanie herbaty oraz wiele ciekawych przepisów kulinarnych z jej udziałem.

Wszystkie opisane w książkach gatunki herbat możesz znaleźć w warszawskiej hurtowni herbaty – amido.com.pl

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *