5 najlepszych książek o Janie Pawle II

22 czerwca, 2018

Papież Jan Paweł II był niewątpliwie  postacią wyjątkową i ważną, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. W kilka lat po śmierci został ogłoszony świętym. Jeszcze bliżej jego osobę poznać można dzięki licznym publikacjom na jego temat. Są to zarówno biografie, jak i kroniki czy bogato ilustrowane albumy autorstwa zarówno polskich, jak i zagranicznych twórców. Znaleźć w nich można m.in. informacje o jego życiorysie, w tym  także  latach dzieciństwa i młodości oraz szczegółowy opis nauk, które głosił. Wiele osób uważa, że największym hołdem dla Papieża Polaka jest relikwiarz Jana Pawła II.

Proponujemy 5 ciekawych pozycji na temat Jana Pawła II

  1. “Wojtyła na podsłuchu” Marka Lasoty to pozycja dość nietypowa, ale właśnie dlatego warta uwagi. Autor dotarł bowiem do kazań kardynała Wojtyły z lat 60. XX wieku, które spisywane były przez tajnych funkcjonariuszy Służb Bezpieczeństwa. Śledzili oni późniejszego papieża i notowali jego wystąpienia. Książka ta to zbiór wyjątkowych tekstów poruszających różnorodne tematy m.in. nauki papieża  Jana XXIII. Znaleźć w niej można także kazania skierowane do określonych grup społecznych np. lekarzy czy prawników.
  2. “Tajemnice Jana  Pawła II” Antonio Socci, gdzie autor szczególna uwagę zwrócić na mniej znane, a nawet skrywane fakty z życia papieża Polaka. Z książki dowiedzieć się można m.in. co łączyło go z ojcem Pio oraz jak wyglądał temat trzeciej tajemnicy fatimskiej. Wszystko to zostało skonfrontowane z relacjami naocznych świadków, dokumentami Watykanu czy opiniami bliskich Janowi Pawłowi II osób. Pozycja ta rzuca nowe światło na osobę papieża jako przewodnika duchowego świata.
  3. “Sekret ocalenia. Nieznany epizod zamachu. Czy siostra Rita uratowała papieża?” Henryka Bejdy to pozycja z gatunku nieco sensacyjnych. Polski dziennikarz podjął bowiem własne śledztwo w związku z zamachem na papieża Polaka. Próbował dowiedzieć  się kto ocalił życie  Jana Pawła II na Placu św. Piotra w Rzymie. Według słów zamachowca była to zakonnica, choć nikt jej wówczas nie zauważył, a policji nie udało się jej odnaleźć. Książkę czyta się jednym tchem.
  4. “1001 rzeczy, które warto wiedzieć o Janie Pawle II” autorstwa Tomasza Królaka to pozycja, która zbiera najciekawsze fakty, wydarzenia czy anegdoty związane z życiem papieża. Układ książki obejmuje wszystkie etapy życia Karola Wojtyły oraz Jana  Pawła II.  Krótka forma zachęca do lektury nawet nieco młodszych czytelników. Dzięki książce można poznać wiele nieznanych, ale interesujących rzeczy dotyczących osoby papieża Polaka. Pozycja ta wydaje się podstawową lekturą dla osób przygotowujących się do konkursów o życiu i nauczaniu Jana Pawła  II.
  5. “Kompendium teologii Jana  Pawła II” to próba uporządkowania spuścizny intelektualnej papieża. Obejmuje ona m.in. 14 encyklik, 15 adhortacji, 6 książek, a także wiele orędzi i kazań wygłaszanych podczas audiencji czy homilii głoszonych na całym świecie przez kilkadziesiąt lat pontyfikatu. To pierwsze tak duże opracowanie nauki Jana Pawła II. Książka ma mimo to dość przyjemną formę, która porządkuje i przybliża nauczanie papieża. Uporządkowanie tekstów według klucza teologicznego znacznie ułatwia ich odbiór.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *