5 najlepszych książek o nauce pływania

29 czerwca, 2018

Książka o sporcie?  Wydawać by się mogło, że teoria w przypadku sportu jakim jest pływanie jest zbędna, że wystarczy sama praktyka. Nic bardziej mylnego! Aby dobrze opanować technikę pływania, nauczyć się prawidłowo oddychać i zoptymalizować swoje ruchy niezbędne są podstawy teoretyczne i wiedza. Opisane poniżej książki z pewnością okażą się interesujące i pomocne zarówno dla amatorów, chcących nauczyć się pływać – więcej informacji o nauce pływania na stronie agamasport.pl.

Jim Montgomery, Mo Chambers „Pływanie. Droga do mistrzostwa”

Autorami książki są uznani trenerzy pływaccy: Jim Montgomery i Mo Chambers. Jest to podręcznik treningowy dla osób chcących doprowadzić swoją technikę do perfekcji. W książce znalazły się instrukcje dotyczące ruchów pływackich między innymi w stylu klasycznym, grzbietowym oraz motylkowym. Dokładnie rozpisane sesje treningowe polecane osobom, które trenują przed zawodami. Z książki dowiedzieć się można także jak zaczynać i kończyć pływanie, aby oszczędzić czas i energię. Jest to doskonała pozycja, dla wszystkich którzy na poważnie biorą się za pływanie.

Jim Montgomery, Mo Chambers „Pływanie. Droga do mistrzostwa”

Terry Laughlin „Pływanie dla każdego”

Książka przedstawia autorską metodę nauki i doskonalenia sztuki pływania nazywaną: total immersion (w skrócie TI). Dzięki niej można pływać szybciej, dłużej i nie męczyć się. Pływanie korzystnie wpływa na kondycję, jednak tylko jeśli jesteśmy świadomi swojego ciała i ruchów jakie wykonujemy pływając możemy sprawić, że trening będzie efektywny. Książka pomoże w doskonaleniu pływackich umiejętności. Zawarte w niej rady mogą być także urozmaiceniem codziennego treningu. Dzięki książce Terrego Laughlina wyciągniemy z każdego treningu tak wiele korzyści i przyjemności, jak to tylko możliwe.

Paul Cowcher, Tommaso Bernabei „Pływanie Profesjonalnie o sporcie”

Jest to książka, której autorami są eksperci i autorytety w świecie pływania. Trzykrotny złoty medalista  na Igrzyskach Pacyfiku Młodzieży oraz trener sportowców wskazują i radzą jak doskonalić technikę. Ten poradnik zawiera także techniczne wskazówki dotyczące nawrotów, startów i finiszów. W książce znajdują się przykładowe programy treningowe. Dotyka ona także takich zagadnień jak odżywianie i zdrowie, które mają bezpośredni wpływ na kondycję. Polecana jest dla amatorów pływania, którzy chcą poprawić technikę i czerpać radość ze sportu.

Paul Cowcher, Tommaso Bernabei „Pływanie Profesjonalnie o sporcie”

Edmund Bartkowiak „Pływanie sportowe”

Jest to pozycja skierowana do trenerów pływackich, instruktorów i zawodników. Może być traktowana jako podręcznik przez studentów na AWF. Znajdują się w niej informacje dotyczące teoretycznych podstaw pływania, sportowej techniki pływania i współczesnej techniki pływania. Jest to jedna z pierwszych prób w polskiej nauce napisania monografii, która swym byłaby całościowym i kompletnym ujęciem wiedzy o dyscyplinie jaką jest pływanie sportowe. Autor opiera się na wieloletnich badaniach i praktyce w zawodzie trenera.

Edmund Bartkowiak „Pływanie sportowe”

Ryszard Karpiński „Pływanie. Podstawy, techniki, nauczanie”

Jest to podręcznik, w którym opisane zostały najważniejsze informacje dotyczące sportowych technik pływackich, w książce znalazło się miejsce także na opisanie metodyki nauczania pływania sportowego. Autor oparł się na najnowszych badaniach i własnym doświadczeniu.  Jest to pozycja przeznaczona dla studentów, zadowoli jednak i pasjonatów, którzy interesują się pływaniem i chcieliby to robić dobrze pod względem technicznym, może się okazać przydatna także ratownikom, którzy w ramach profilaktyki udzielają lekcji pływania.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *