Co zrobić ze starymi i zniszczonymi książkami?

10 listopada, 2018

Kto z nas nie zna osoby, która w swojej domowej piwnicy chomikuje stare, zazwyczaj odziedziczone po dziadkach książki? Często są to lektury od dawna nieaktualne lub wybrakowane, do których nie chce zajrzeć już żaden czytelnik. Trudno znaleźć kupca na takie egzemplarze, a żal wyrzucić je po prostu na śmietnik. Pomysły, które mają być rozwiązaniem problemu wydają się niezbyt optymistyczne.

Co zrobić ze starymi książkami?

Możesz spróbować wystawić je na Allegro lub Olx, ale zajmuje sporo czasu opisanie wszystkich tytułów, zrobienie zdjęć i odpowiadanie na pytania o stanie książek. Zresztą jak wycenić takie książki, skoro nie wiadomo czy ktokolwiek będzie się nimi interesował. Nieeleganckim rozwiązaniem byłoby odstąpienie książek komuś znajomemu, jeśli część zakurzonego zbioru dalej leżałaby bezużytecznie i wciąż stanowiła problem przeniesiony w kolejne ręce. Lepiej pomyśleć o sposobie, który posłuży i Tobie i innym. W takim przypadku warto zainteresować się czy w naszej okolicy istnieje miejsce na skup makulatury Warszawa. Coraz częściej tego typu usługami zajmują się antykwariaty np. antykwariat Amicus, gdzie nie tylko można kupić trudno dostępne egzemplarze przeróżnych książek za niewielką opłatą, ale też pozbyć się niepotrzebnych tomisk. Bez obaw, jeśli nie jesteś w stanie dostarczyć do punktu obszernego zbioru książek, większość skupów oferuje dojazd.

Co dzieje się z książkami po oddaniu ich do skupu makulatury Warszawa?

Niezależnie czy jesteś osobą prywatną czy działasz w imieniu likwidującej się instytucji, masz gwarancję, że książki trafią w odpowiednie miejsce, a Tobie wpadnie do kieszeni trochę grosza. Skup makulatury Warszawa nie dokonuje selekcji książek, nawet jeśli posiadają one stemple biblioteczne, oprawy introligatorskie, są niekompletne lub znacznie zniszczone spotkają się z zainteresowaniem pracowników skupu. Jeśli jednak książki znajdujące się w twoim posiadaniu są w całkiem niezłym stanie możliwe, że antykwariat zainteresuje się ich kupnem do swojego zbioru. Wtedy warto rozważyć co jest dla nas bardziej opłacalne, gdyż często w przypadku grubych książek lepsze stawki obowiązują za skup makulatury niż skup książki. Średnie stawki wahają się od 0,20 gr do 0,50 gr za 1 kg makulatury, ale często wybrane tytuły podlegają indywidualnej wycenie. Trzeba liczyć się z tym, że kwoty, które można uzyskać na skupie makulatury w Warszawie nie będą zbyt wysokie, ale zawsze to lepsze rozwiązanie niż wyrzucenie książek na śmietnik. Przy okazji możemy pocieszyć się myślą, że zżółknięty papier dostanie nowe życie i za jakiś czas inny czytelnik będzie mógł cieszyć się jego dotykiem podczas lektury.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *