Najlepsze książkowe thrillery roku 2017

13 grudnia, 2018

Powieść sensacyjna jest gatunkiem literackim wywodzącym się z epoki średniowiecza. Reprezentację niniejszego gatunku stanowiły rycerskie romanse będące kanonem ówczesnej literatury rozrywkowej. Wśród cech gatunku możemy wyróżnić przede wszystkim szybką akcję urozmaiconą licznymi twistami fabularnymi. Celem literatury sensacyjnej, podobnie jak w przypadku thrillerów, jest utrzymanie czytelnika w stałym napięciu.

Akcja często rozgrywa się kaskadowo. Przyspiesza tempo, aby za chwilę zwolnić. W niniejszy gatunek wpisują się nie tylko kryminały, ale również powieści detektywistyczne. Akcja powieści sensacyjnych oraz thrillerów, często opiera się na licznych zbiegach okoliczności oraz przypadkach, które prowadzą bohatera do nieoczekiwanego rozwiązania. Do topowych autorów danego gatunku zaliczamy między innymi takich autorów jak: Arthur Conan Doyle, Agatha Christie, Alistair MacLean oraz Dean Koontz i Robin Cook (autor słynnych thrillerów medycznych). Na polskim rynku literatury sensacyjnej, znane są takie nazwiska jak: Marek Krajewski i Katarzyna Bonda.

Na stronie antykwariatu Amicus: https://www.antykwariat-amicus.pl/ – możemy znaleźć następujące pozycje z gatunku:

  1. Randy Singer „ADWOKAT” – powieść opisująca proces, który odmienił bieg historii. Świetnie oceniana zarówno przez krytyków, jak i czytelników.
  2. Bret Easton Ellis „AMERICAN PSYCHO” – książka przerażająco dokładnie opisująca losy młodego mordercy, wywodzącego się z grupy nowobogackich.
  3. Harlan Coben „BEZ POŻEGNANIA” – historia tajemnicy rodzinnej, opisująca losy zganionego, posądzonego przed jedenastoma laty o gwałt mężczyzny.
  4. Simon Beckett „CHEMIA ŚMIERCI” – pierwszy tom rozpoczynający historię wybitego antropologa sądowego. W Polsce niniejsza powieść została sprzedana w prawie 100 000 nakładzie. To absolutny bestseller!
  5. Thomas Enger „BÓLE FANTOMOWE” – sprawa zabójstwa, która z początku wydaje się łatwa do rozwiązania, nie przynosi jednak oczekiwanego zakończenia.
  6. David Lagercrantz – „CO NAS NIE ZABIJE” – książka będąca kontynuacją trylogii „Millenium”, jednej z najlepiej sprzedających się serii ostatnich lat.

Harlan Coben - "Bez pożegnania"

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *