W pięciu najlepszych książkach o religii przedstawiono temat wiary z wielu różnorakich perspektyw. Dzięki nim możemy odpowiedzieć sobie na wiele fundamentalnych pytań takich jak: czy i w jaki sposób można się nawrócić? Czy istnieje życie po śmierci? Jaką rolę odgrywa modlitwa w zbliżeniu się do Boga? Czy naczynia liturgiczne są święte? Książki te ukazują także temat wiary i religii w kontekstach, o których często zapominany: wiary w obliczu zagrożenia życia, trudów wojennych czy jeszcze innych ekstremalnych sytuacji. Dzięki zapoznaniu się z pięcioma najlepszymi książkami o religii można zmienić swoje postrzeganie tejże tematyki, pogłębić swoją wiedzę, ale przede wszystkim zastanowić się nad swoim osobistym stosunkiem do prawd wiary.
”Wyznania” św. Augustyna
Aby wdrożyć się w tematykę religii, warto sięgnąć po pozycję jaką są ”Wyznania” św. Augustyna. Chociaż jest to książka w dużej mierze filozoficzna to warto chociaż pobieżnie zapoznać się z jej tematyką. Opowiada ona o nawróceniu i życiowej drodze św. Augustyna, która wciąż skierowana była w stronę Boga. To pozycja wyjątkowa, która przedstawia świat zarówno pogański, jak i ten chrześcijański. Św. Augustyn jest przez całą książkę nauczycielem dla swoich czytelników, pokazując jak zbliżyć się do Boga.
”Ucisk i strapienie”
Kolejną ważną pozycją dotykającą tematyki religijnej jest książka ”Ucisk i strapienie” autorstwa o. Adama Kozłowieckiego. Tutaj temat religii pokazany jest z perspektywy nazistowskich obozów zagłady. Chociaż początkowo książka może z tego powodu zniechęcać czytelnika to jednak warto sięgnąć po nią, aby przekonać się, jak wyglądała wiara w perspektywie ogromnych zbrodni, których ówcześni ludzie doświadczali. Rzeczywistość nazistowskich obozów zagłady ukazała jest przez pryzmat głęboko religijny, katolicki, jezuicki. Pozycja obowiązkowa.
”Dlaczego nie możemy czekać?”
Jeśli chodzi o tematykę religijną to może zapomnieć o kolejnej książce, po którą warto sięgnąć. Jest to książka autorstwa Martina Luthera Kinga, który w tej pozycji opowiada historię roku 1963 w Stanach Zjednoczonych. Głównym tematem książki jest ruch non-violence oraz walka ze społecznym rasizmem w USA. Jest to jeden z bardziej szczerych i lepiej zbudowanych dokumentów mówiących o problemach takich jak problemy rasowe, kulturalne czy klasowe w kontekście religijnym, szczególnie katolickim. Pozycja zdecydowanie obowiązkowa.
„Marcel Lefebvre. Życie”
Jest to pozycja, przy której nie sposób przejść obojętnie. Jest najnowszą spośród tutaj prezentowanych, bo wydana w 2010 roku. Zdecydowanie jest to pozycja bardzo ważna w kontekście tematyki religijnej w podejściu nowoczesnym, napisana niedawno. Chociaż jest to pozycja rozbudowana- nie sposób jej nie poznać w kontekście współczesnej religii i poznawania wiary. Kontrowersyjna, ale bardzo potrzebna w obecnych czasach.
„Chrystus Pan i Sokrates”
Ostatnią książką, którą można nazwać najważniejszą w kontekście tematyki religijnej, jest pozycją pod tytułem ”Chrystus Pan i Sokrates”. Książka ta jest syntezą wszelkich dotychczasowych sporów między podobieństwami między Jezusem Chrystusem, a Sokratesem. Ich podobieństwo ma opierać się na temat męczeństwa- męczeństwa i cierpienia za wiarę, filozofię, za wiedzę, którą niewielu mogło pojąć.
Brak komentarzy