Ceramika stanowi bardzo ciekawą dziedzinę sztuki, która jest związana z człowiekiem od setek lat jego działalności. Przygodę z ceramiką możemy rozpocząć praktycznie w każdej chwili. Jedyne czego potrzebujemy to odrobina chęci, podstawowe materiały niezbędne do wykonania wyrobów ceramicznych oraz odrobinę praktycznej oraz teoretycznej wiedzy, która pozwoli rozwijać niekonwencjonalną pasję nie tylko podczas tworzenia ceramiki, ale również podczas projektowania własnych, unikatowych pomysłów na wyjątkowe naczynia.
Warto zastanowić się również nad odpowiednio dobraną literaturą, która wprowadzi nas w świat ceramiki i pozwoli poznać podstawy tego wiekowego kunsztu.
Podręcznik Ceramika
Pierwszą pozycją godną polecenia jest Podręcznik Ceramika autorstwa Steve’a Mattisona. W opinii użytkowników jest to jeden z najcenniejszych podręczników dotyczących ceramiki. Zawiera on w sobie podstawowe informacje dotyczące projektowania oraz wytwarzania wyrobów ceramicznych, dzięki którym będziemy mogli rozpocząć przygodę z ceramiką.
Praktyczny poradnik ceramika
Drugą książką, która doskonale sprawdza się przy rozpoczynaniu przygody z ceramiką jest Praktyczny poradnik ceramika autorstwa Josie Warshaw. Charakterystyczną cechą tego poradnika jest jego obszerność wynikająca z dużej ilości zdjęć, dzięki którym możemy poznać wizualne wyznaczniki cechujące styl ceramika.
Podstawy ceramiki
Trzecia pozycja, która powinna znaleźć się na regale każdego ceramika są Podstawy ceramiki, której autorem jest Jacqui Atkin. Książka ta jest dwa razy mniejsza niż Podręcznik ceramika, co jest odzwierciedlone w dwukrotnie niższej cenie. Stanowi ona bardzo obszerne kompendium wiedzy teoretycznej z mniejszym naciskiem na zdjęcia. W świecie ceramików jest ona jednak traktowana jako bardzo wartościowe źródło wiedzy. Jedyną wadą książki jest mała ilość przedstawionych projektów, co bez wcześniejszego doświadczenia nieco przytłacza początkujących, ze względu na przeważającą ilość teorii.
Rzeźbienie w glinie
Czwartą książką jest Rzeźbienie w glinie autorstwa Josefa Langa. Książka ta traktuje o bodajże najstarszym sposobie nie tyle wyrabiania ceramiki, co rzeźbiarstwa, które jest ściśle powiązane z wyrabianiem naczyń ceramicznych. Oprócz wielu praktycznych rozwiązań autor przedstawia w książce ciekawe sposoby wytworzenia różnorakich form graficznych, takich jak twarze, zwierzęta czy płaskorzeźby, które są w stanie nadać wytwarzanej ceramice niepowtarzalny wydźwięk.
Mozaiki
Piątą pozycją, która stanowi bardzo cenne źródło wiedzy dla ceramika jest książka Mozaiki autorstwa Petera Masseya oraz Alisona Slatera. Jak sama nazwa wskazuje, jest ona ukierunkowana do osób lubiących mozaiki, które od setek lat stanowią ozdobny element ceramiki. Choć w opinii użytkowników poradnik nie należy do najambitniejszych, bardzo dobrze ukazuje sztukę tworzenia mozaiki, które od lat są wpisane w sztukę ceramiki jako dziedzina świadcząca o ozdobnej wartości wyrobów ceramicznych.
Garncarstwo. Sztuka pięciu żywiołów
Szóstą pozycją obowiązkową dla wszystkich, którzy nieco wtajemniczyli się w świat ceramiki jest Garncarstwo. Sztuka pięciu żywiołów. Poza praktyczną, poradnikową wartością merytoryczną książka wspaniale ukazuje historię ceramiki, ze szczególnym naciskiem na ceramikę polską, bardzo dobrze znaną z domów naszych przodków lub skansenów.
The Art of Handbuilt and Ceramic Making
Siódmą książką, która stanowi bardzo obszerne kompendium wiedzy dla ceramika jest The Art of Handbuilt and Ceramic Making autorstwa Susan Bruce. Ta pozycja stanowi bardzo obszerne kompendium zaawansowanej wiedzy ceramicznej. Dostępna jest jednak w języku angielskim. Mimo to, należy do obowiązkowych pozycji dla każdego zamiłowanego ceramika, który pragnie wynieść swoje umiejętności na wyżyny ceramiki.
Ceramic Studio: Hand Building
Ósma pozycja to Ceramic Studio: Hand Building. Ten obszerny poradnik autorstwa Shaya Ambera opisuję jak powinno wyglądać profesjonalne studio ceramiczne. Autor kładzie nacisk na techniczną stronę ceramiki, otwierając nas na wysoce zaawansowane sposoby oraz techniki oparte o specjalistyczny sprzęt ceramiczny, mający na celu nie tyle ułatwić naszą pracę, co znacznie poszerzyć horyzonty tej niekonwencjonalnej pasji.
Ceramics Handbooks. Coloring Clay
Na miejscu dziewiątym plasuje się Ceramics Handbooks. Coloring Clay. Książka ta została napisana przez Jo Connella w języku angielskim. Jej głównym motywem nie jest ogólny wątek ceramiki, zaś kolorowe masy wykorzystywane do produkcji różnokolorowych wyrobów ceramicznych. Ten poradnik stanowi bardzo dobry sposób do poszerzenia swoje działalności o urozmaicone kolorowo wyroby ceramiczne. Pozycja ta dotyczy jednak bardziej zaawansowanych ceramików, którzy wiedzą czym jeść ten chleb.
Mały ceramik. Podręcznik dla wychowawców przedszkoli i nauczycieli
Ostatnią pozycją, która stanowi swoiste zamknięcie potrzebnej wiedzy, zaś otwarcie możliwości zarażania innych tą niekonwencjonalną pasją jest Mały ceramik. Podręcznik dla wychowawców przedszkoli i nauczycieli autorstwa Elżbiety Das. Jak sama nazwa wskazuje, podręcznik ten jest przeznaczony dla nauczycieli oraz wychowawców przedszkoli, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać ten merytoryczny przewodnik po ceramice do zainteresowania nią dzieci. Za pomocą tej książki poznajemy praktyczne metody, dające dzieciom możliwość wyrażania siebie w tej wiekowej sztuce, która coraz głębiej zanika w otchłani masowej produkcji naczyń.
Brak komentarzy