Książka pod tytułem „Sauna. Domowe Spa” autorstwa Bertil Arwidson została wydana przez Arkady i zawiera w sobie wiele ciekawych rozwiązań i kreatywnych pomysłów dotyczących korzystania z sauny. Autorka proponuje wiele zabiegów spod znaku domowego spa. Wśród propozycji znajdziesz połączenie sauny z siłownią, pokojem wypoczynkowym i kąpielowym oraz zabiegi, które można wykonywać w wannie z hydromasażem.
„Co Finowie mają w głowie” – Wolfram Eilenberger
„Co Finowie mają w głowie” to z kolei pozycja autorstwa Wolframa Eilenbergera. Opowiada on w zabawny i przewrotny sposób o Finach i ich ulubionych sposobach spędzania wolnego czasu. Opisuje on Finów jako naród, który mieszka na dalekiej północy i regularnie korzysta z dobrodziejstw sauny. Niemal wszyscy Finowie rzeczywiście uwielbiają przesiadywanie w saunie, prawie tak samo jak kąpiele w lodowatych jeziorach.
Robert Ornstein i David Sobel – „Zdrowe grzechy”
Czy wiesz, że przyjemności też mogą być zdrowe i korzystne dla Twojego organizmu? Wbrew powszechnej opinii, istnieje wiele zabiegów, przeżyć i zajęć, dzięki którym nie tylko będziemy zdrowsi, ale także bardziej szczęśliwi. Piszą o tym Robert Ornstein oraz David Sobel w ich książce pod tytułem „Zdrowe grzechy”, wydanej w oficynie Czarna Owca. Choć większość z nas myśli, że przyjemne rzeczy jedynie szkodzą, a zdrowe życie może być tylko nudne i wymagające surowej dyscypliny, to autorzy przekonująco argumentują, że nie ma nic bardziej mylnego. Opierając się na dowodach naukowych, psycholog Robert Ornstein oraz lekarz David Sobel,, przekonują, że pozytywne nastawienie i miłe przeżycia, takie jak choćby sauna, sprzyjają naszemu zdrowiu i cieszą.
„Odnowa biologiczna w sporcie i profilaktyce zdrowotnej” Krzysztofa L
Książka pod tytułem „Odnowa biologiczna w sporcie i profilaktyce zdrowotnej” Krzysztofa L. Krzystyniaka opowiada o samych korzyściach, jakie przynosi sauna. Nasz organizm znacznie lepiej znosi dzięki niej wysokie temperatury. Sauna pobudza również mięsień sercowy oraz zdolność wysiłkową całego ustroju. Ciekawostką jest to, że zabieg w saunie można porównać z lekkim treningiem fizycznym, który zdecydowanie sprzyja odnowie po wysiłkowej, przyspieszając proces regeneracji organizmu. Stwierdzono również, że zabieg ten zwiększa ilość czerwonych krwinek oraz hemoglobiny, a pamiętamy, że czerwone krwinki odpowiadają za transport tlenu w naszym organizmie przy pomocy właśnie hemoglobiny, która ma niezwykłą zdolność łączenia się z tlenem. Dzięki temu polepszają się nasze możliwości i rezultaty osiągane podczas treningu, a tlen będzie sprawniej dostarczony do odpowiednich tkanek. Sauna przyspiesza również przemianę materii, znacznie zmniejsza napięcie mięśni, zwiększa odporność organizmu oraz polepsza elastyczność tkanki łącznej, czyli elastyczność więzadeł i ścięgien. Szczególnie korzystna jest pod tym względem sauna sucha, czyli fińska.
„Aromaterapia dla każdego” – Brudy i Konopackiej
„Aromaterapia dla każdego” to dzieło dwóch doktorów Brudy i Konopackiej. Piszą oni głównie o aromaterapii i jej praktycznym wykorzystaniu, choćby w domowym spa albo w saunie. Ważne jest po pierwsze to, aby używać mieszanek i olejków, które się lubi i których zapach odpowiada nam najbardziej. Natomiast przygotowując interesującą nas mieszankę, nie należy mieszkać ze sobą więcej niż 5 olejków eterycznych, bo i tak każdy z nich zawiera w sobie wiele cennych składników, które powinny się uzupełniać, a nie wykluczać. Dzięki tej książce można poznać jeszcze więcej sekretów aromaterapii.
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na zakup sauny do domu. Trzeba jednak pamiętać, że w saunie najważniejszym urządzeniem jest piec, więc warto zasięgnąć porady fachowca przy wyborze odpowiedniego pieca do sauny. Najlepiej w tej sytuacji poszukać sklepu z saunami, który musi znać różne rodzaje pieców.
Brak komentarzy