5 najlepszych książek o dzieciach

19 maja, 2018

Książki o wychowaniu dzieci zawsze będą popularne i to nie tylko w świecie pedagogów, ale także wśród rodziców, którym zależy na tym, aby młodego człowieka wychować i wprowadzić w dorosłe życie na przyzwoitym poziomie emocjonalnym. Każdego roku na rynku książkowym pojawiają się dziesiątki nowych publikacji poświęconych dzieciom. W księgarniach można znaleźć poradniki np: o tym jak zorganizować urodziny dla dzieci, w jaki sposób spędzić czas wolny z dzieckiem.  My jednak postanowiliśmy przyjrzeć się z bliska wszystkim książkom z dziedziny wychowania, które mogłyby przydać się rodzicom w poszukiwaniu recepty na udane relacje rodzinne.

Juul Jesper – „Zamiast wychowania. O sile relacji z dzieckiem”

Książka przeprowadzona w formie rozmowy. Poruszone zostaje całe spectrum pojęć związanych ze współczesnym wychowaniem dzieci. Dotykamy istoty poczucia własnej wartości, poznajemy techniki uczenia dzieci odpowiedzialności, odnalezienia się w sytuacjach konfliktowych, wśród rówieśników, w szkole, gdzie często podważa się indywidualność. Książka gloryfikuje rezygnację z rozwiązań siłowych i opartych na przemocy. Autor, a zarazem pedagog zaznacza, że trzeba kochać w sposób mądry i dojrzały poprzez dostrzeganie, a nie ignorancję.

Juul Jesper - "Zamiast wychowania. O sile relacji z dzieckiem"

Adele Faber, Elaine Mazlish – „Rodzeństwo bez rywalizacji”

Pozycja dla wszystkich rodziców, którym zależy na budowaniu pozytywnych więzi między rodzeństwem, jak i również dla tych, którzy zauważają wśród swoich pociech pierwsze symptomy niezdrowej rywalizacji, podyktowanej chęcią przypodobania się w dużej mierze rodzicom. W książce poznajemy metody wychowawcze, które  pozwolą nam nie tylko zrozumieć dzieci, ale także nas samych, dzięki czemu wyzbędziemy się szkodliwego faworyzowania jednego dziecka kosztem drugiego. Poznajemy mechanizmy powodujące napięcia, zazdrość, sposoby na ich załagodzenie i pokazanie dzieciom, że są kochane w równym stopniu.

Martin Herbert – „Co wolno dziecku”

Przydatna książka dla wszystkich rodziców, którzy obawiają się, że mają słabo wykształconą silną wolę, by nie dać dziecku wejść sobie na głowę. Publikacja znakomicie dostosowana do czasów współczesnych, gdy co drugie dziecko właściwie już w pierwszych latach życia stwarza problemy wychowawcze. Dzięki podpowiedziom łatwo można się nauczyć, jak zbudować pozytywny autorytet bez lęku w oczach najmłodszych członków rodziny, a także jak naprowadzać dzieci na drogę właściwego wyboru, gdy stanie przed wyzwaniem wymagającym od niego samodzielnych decyzji. Dzięki książce będziemy wiedzieć także, jak uświadomić dziecko, by było świadome konieczności brania poprawek za swoje nieprawidłowe zachowanie.

Andrew Fuller – „Psychologia geniuszu”

W każdym dziecku drzemią talenty, które ignorowane i spychane do nieświadomości w końcu giną. Z biegiem lat społeczeństwo oraz jego wymogi sprawiają, że talenty zanikają, a młodzi ludzie tracą pasję i zainteresowanie światem, tak bardzo potrzebne do rozwoju. Książka nauczy każdego rodzica, jak we właściwy sposób trzymać rękę na pulsie rozwoju kreatywności własnego dziecka. Wiele zależy od mocy rodzica i dania do zrozumienia dziecku, że może wiele osiągnąć w życiu. Rodzic dzięki książce nauczy się większej tolerancji dla wyborów dziecka, a także głębiej wsłucha się w jego potrzeby rozwojowe.

Andrew Fuller - "Psychologia geniuszu"

Jesper Juul – „Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie?”

Książka dla rodziców borykających się z problemami powodowanymi przez dorastające dzieci. Stajemy twarzą w twarz z takimi sytuacjami, jak pierwszy seks, używki, dorastanie emocjonalne, pierwszy wyjazd pod namiot z przyjaciółmi. Problemy omawiane są bardzo bezpośrednio i bez zbędnych eufemizmów. Pozycja pomocna dla wszystkich rodziców pragnących wzmocnić więzi zaufania między dwoma pokoleniami.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *