5 Najlepszych książek o modzie

22 stycznia, 2018

O modzie napisano już niezliczone artykuły, teksty, rozprawki i inne działa. Nie powinno to nikogo dziwić, z racji tego z jak fascynującym tematem mamy do czynienia. Nowe trendy zadziwiają nas każdego sezonu, a nawet dnia – jeśli weźmie się pod uwagę stylizację mody ulicznej czy codziennie świeże nowinki z wybiegów czy wielkich przyjęć celebrytów. Moda to jak się okazuje bardzo wdzięczny temat również dla pisarzy albo osób związanych z tą branżą aspirujących do tego tytułu. Na kanwie tego powstały wspaniałe książki, które nawet największemu laikowi pozwalają bardziej zrozumieć ten zadziwiający świat mody.

5 Najlepszych książek o modziePoniżej znajduje się pięć wybranych tytułów, które zdecydowanie pozytywnie wyróżniają się na tle pozycji książkowych traktujących o modzie właśnie.

Pierwsza na liście znajduje się książka o tytule nie nawiązującym bezpośrednio do trendów i mody, niemniej jednak pozycja którą trzeba sobie przyswoić, jeśli chce się być znawcą modowego blichtru. Yann Kerlau, „Dynastie, które stworzyły luksus” – bo o niej mowa, to niesamowicie wciągająca opowieść o wielkich rodach, dla których moda stała się czymś więcej niż codzienną przebieranką. To spojrzenie w świat rodzinnych biznesów przekształconych w najsłynniejsze na świecie marki modowe – nawet jeśli nie jest się związanym z tą branżą zna się wszakże marki Louis Vuitton, Cartier czy Gucci. Ich ubrania na przestrzeni lat po dziś dzień to luksus sam w sobie – wywierający piętno na światowe trendy. By poznać modę – trzeba sięgnąć do korzeni, dlatego właśnie ta książka.

Drugą pozycją jest książka o już bardziej oczywistym tytule „Sekrety Mody”. Tajemnice tego wyjątkowego światka ukazuje nam w niej ponownie Yann Kerlau. Nie bez powodu, bowiem kto inny mógłby lepiej znać modę niż osoba związana z nią przez 15 lat? Każdy kto sięgnie po tę pozycje nie tylko odkryje różne modowe tajniki, ale będzie też mógł spojrzeć z innej strony na dzieje projektantów. Znajdziemy tam między innymi takie rozważania, jak to z jakiego powodu torebka jest niekwestionowanym wyznacznikiem pozycji społecznej.

Wspomnienia byłej modelki, wybitnej stylistyki i wreszcie wieloletniej dyrektor kreatywnej amerykańskiej edycji magazynu Vogue to kolejna perełka na liście modowych książek. Grace Coddington i jej dzieło „Grace: A Memoir” jest tym bardziej wyjątkowe, że jest to autobiografia bardzo wartościowa, a równocześnie z poczuciem humoru i ilustracjami stworzonymi przez ikonę mody.

Czwarta propozycja to Rudolf Kinzel „Królowe Mody” – dzisiaj właściwie do znalezienia tylko na aukcjach czy w antykwariatach. Z niej możemy dowiedzieć się wszystko o świecie mody haute couture i poznać wybitnych krawców takich jak np. Paul Poiret.

Listę najlepszych modowych książek zamknie pozycja stworzona przez byłą redaktor naczelną australijskich edycji Harper’s Bazaar i Vogue – „ Za kulisami świata mody”, Kristie Clements. Ta pozycja bardziej niż wszystkie inne skupia się na ciemnej stronie branży mody. Jest pełna smaczków i ciekawostek o osobowościach związanych z tą branżą.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *